Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II
w Szczodrzykowie
Dzień Bibliotekarzy i bibliotek
8 maja obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Bibliotekarzy i Bibliotek. Celem obchodów święta jest propagowanie czytelnictwa i darmowego dostępu do książek. Uczniowie, zgodnie z tegorocznym hasłem ,,Biblioteka – lubię tu być!”, rozwiązywali zagadki, krzyżówki, literackie bingo i projektowali bibliotekę marzeń. Każdy marzy o większej bibliotece, pełnej regałów tworzących labirynty, a jedna osoba nawet zaprojektowała basen. W tym dniu były miłe słowa, życzenia i kwiaty. Dziękujemy także paniom z Filii Biblioteki Publicznej w Kórniku/ Bninie za pamięć o naszej małej bibliotece i zakładki do książek oraz kalendarze do odliczania dni do wakacji.
W ramach Tygodnia Biblioteka odbył się także konkurs czytelniczy. Uczniowie głosowali na książkę, która im się najbardziej podobała. W dniach od 25.04-09.05 odbyły się trzy losowania i osoby, którym dopisało szczęście, otrzymały książkowe niespodzianki. Wśród nich znaleźli się Liliana K. z 3a, Radosław C. z 5b i Stasiu N. z 2b.
W konkursie wzięło udział aż 102 uczniów. Najwięcej rekomendacji otrzymały książki z serii Zaopiekuj się mną Holly Webb, następnie ,,Dzieci z Bullerbyn”, A. Lindgren, „Mikołajek”, Goscinny, detektywistyczna seria Tajemnic go i Mai M. Widmarka oraz „Magiczne Drzewo” A. Maleszki. Uczniowie polecali także książki zakupione z NPRCz, takie jak: „Srebrny smok” B. Sadurskiej, „Kostek, pies nie z tego świata”, C. Barker, „Tajemnica śpiących sędziów” R. Santiago, „Mira” , S.Lemire, „Samuraj i Stich”, H. Wada i wiele, wiele innych. W konkursie pojawiły się także tytuły książek, wypożyczonych z Biblioteki Publicznej lub z prywatnej półeczki, jak m. in. ,,Japonia od anime do zen” M. Reggiani i ,,100 dni słońca” E. Abbie. Wszystkim czytelnikom dziękuję za udział w konkursie i zachęcam wszystkich do skorzystania z ich rekomendacji.
Dzień Ziemi
Hasło tegorocznego Światowego Dnia Ziemi to „NASZA MOC, NASZA PLANETA”. W tym dniu szczególnie promujemy ochronę środowiska oraz poszerzamy świadomość ekologiczną poprzez organizację różnego rodzaju akcji społecznych, takich jak zbieranie śmieci czy sadzenie drzew. W ramach edukacji ekologicznej, dnia 23 kwietnia pojawił się w klasie 2A teatrzyk Kamishibai z ,,Opowieścią o czarnym smoku” Joanny Jagiełło, z ilustracjami Niki Jaworowskiej. Uczniowie mogli posłuchać o zmianach klimatu, odczuwalnych na całym świecie i zagrożeniach na malowniczych, rajskich wyspach. Podczas czytania nie brakowało pytań i ciekawej dyskusji. Na rozmowy o klimacie warto poświęcić więcej czasu i w różnorakiej formie. Karty narracyjne otrzymaliśmy z Ośrodka Działań Ekologicznych „Źródła”. Projekt „Edukacja klimatyczna z teatrzykiem kamishibai” współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.
Baśniowe urodziny
2 kwietnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. To data urodzin Hansa Christiana Andersena, autora najbardziej znanych baśni. W tym dniu, biblioteka przeniosła się do świetlicy i tam obchodziliśmy baśniowe urodziny autora m.in. ,,Calineczki” i ,,Dziewczynki z zapałkami”. Po krótkiej prezentacji życia sławnego Duńczyka były różne zabawy sprawdzające kojarzenie i znajomość baśni. Najwięcej emocji wywołało losowanie rekwizytów z woreczka i poprawianie błędnie zapisanych tytułów baśni. Na koniec, jak to na urodzinach, nie mogło zabraknąć słodkiej niespodzianki. W inne dni uczniowie mieli okazję posłuchać ,,Brzydkiego kaczątka” w formie teatrzyku Kamishibai.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego Święto zostało ustanowione przez UNESCO w 1999 r. Jego celem jest ochrona języków ojczystych oraz dbanie o języki zagrożone i ginące. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego przypomina o różnorodności językowej na świecie, a jednocześnie podkreśla wartość języka w rozwoju dziedzictwa kulturowego. Dbając o język ojczysty dbamy o własną tożsamość narodową. Z tej okazji na bibliotecznej gazetce pojawiły się ciekawostki o języku polskim, a w bibliotece czekało na uczniów losowanie książek polskich autorów, zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, losowanie łamańców językowych oraz plebiscyt na najładniejsze, najtrudniejsze do zapisania i najtrudniejsze do wymówienia słowo. Oto wyniki głosowania czytelników:
Najładniejsze polskie słowo: miłość
Najtrudniejsze polskie słowo do napisania: chrząszcz
Najtrudniejsze słowo do wymówienia: szpryca
Łamańce językowe sprawiły uczniom dużo zabawy, a losowanie książek zwiększa ilość ich dziennego wypożyczenia.
Dzień Kota
Święto to ma na celu podkreślenie znaczenia kotów w życiu człowieka oraz uwrażliwienie na los tych bezdomnych zwierząt. Kocie święto ma swoje korzenie we Włoszech, a zostało ustanowione w 1990 roku z inicjatywy dziennikarki Claudii Angeletti, która pisała dla magazynu „Tuttogatto” („Wszystko o kotach”). Zorganizowała ona ankietę wśród czytelników, pytając, jaki dzień powinien zostać uznany za święto kotów. Wybrano luty, ponieważ wtedy jest kotom bezdomnym szczególnie trudno.
W naszej bibliotece także nie zapomnieliśmy o mruczących, tajemniczych czworonogach i na uczniów czekał konkurs, losowanie niespodzianek – kocich książek oraz relaksujące kolorowanki z kotami w roli głównej. Dzięki losowaniu ilość wypożyczeń była znacznie większą, a wśród książek nowości zakupione w ramach NPRCz. Dzień w bibliotece zakończyło
„Czytanie na dywanie” perskiej opowieści o Białym kocie”
Walentynki w bibliotece
Konkurs walentynkowy dla uczniów klas 7 i 8 polegał na połączeniu ze sobą par romantycznych bohaterów lektur szkolnych, poprawnym zapisaniu ich na kartce i wrzuceniu do czerwonego pudełka w bibliotece. Otwarcie pudełka i sprawdzenie odbyło się 14 lutego, a w kolejnym czerwonym pudełku czekała na każdego uczestnika drobna niespodzianka – romantyczna zakładka do książki i czekoladowe serduszko. Wszystkim uczestnikom dziękuję za udział w konkursie.
W bibliotece odbyła się także pierwsza zabawa niespodzianka – tj. można było wylosować numerek i przytulić, a następnie wypożyczyć przypisaną mu książkę. Wybrane książki były podzielone na grupy wiekowe i oczywiście jak najbardziej o uczuciach. Wśród tytułów były nowości zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.


Wyprawka czytelnicza
W ostatnim tygodniu przed feriami wszystkie klasy pierwsze otrzymały wyprawkę czytelniczą z
Instytutu Książki. Wręczenie książek poprzedził teatrzyk Kamishibai z historią: Noc w bibliotece,
tekst i ilustracje Barbara i Tomasz Piątkowscy. Ileż to było emocji. Nasi mali czytelnicy mają już
swoich ulubionych bohaterów i każdy chciał się pochwalić znajomością jakiejś bajki.
W skład wyprawki czytelniczej wchodzi książka autorstwa Justyny Bednarek: Wnuczka
antykwariusza i broszura dla rodziców podpowiadająca, jak czytać wspólnie z pierwszoklasistą i
wspierać dziecko na kolejnym etapie jego rozwoju.



Konkurs Biblioteczny
W grudniu odbył się szkolny konkurs biblioteczny na ilustrację do ostatnio przeczytanej książki, w którym udział wzięło 42 uczniów. Z prac możemy się dowiedzieć jak rożne książki były ostatnio wypożyczane. Uczniowie klas czwartych tworzyli ilustracje nie tylko do ostatniej lektury, natomiast uczniowie klas młodszych skupili się na ilustracjach do nowości.
Jury przyznało w kategorii klas I-III
1 miejsce: Adrianna S. 1c
2 miejsce: Hanna W. 2b
3 miejsce: Weronika T. 3a
Klasy IV-VIII
1 miejsce: Magdalena K. 4a
2 miejsce: Maja M. 4b
3 miejsce: Antonina S. 4b
Wszystkim uczestnikom gratulujemy i dziękujemy za udział. Prace konkursowe można podziwiać
na tablicach przy bibliotece.
O powstaniu wielkopolskim - teatr i książka
27 grudnia obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego,
ustanowiony świętem państwowym decyzją Sejmu z 2021r. Tego dnia w 1918 r. wybuchł zryw niepodległościowy, którego efektem było przede wszystkim potwierdzenie przynależności ziem dawnego zaboru pruskiego do państwa polskiego.
Jest wiele form przypomnienia o tym wydarzeniu. Tydzień przed rocznicą, klasa 3A miała okazję wysłuchać historii w formie obrazkowego teatru Kamishibai, napisanej przez wnuczkę powstańca Franiszka Haglauera. Pania Otylię Kocik. Po zamknięciu drewnianej skrzynki pani bibliotekarka zaprezentowała nowość z bibliotecznej półki, zakup w ramach NPRCz: „A u nas powstanie!” Magdy Podbylskiej
To książka edukacyjna. Rozwija zainteresowania historyczne, idealna dla dzieci w wieku
wczesnoszkolnym, napisana przyjaznym językiem, wzbogacona gwarą poznańska. To fragment z życia poznańskiej rodziny, w której każdy z członków jest na swój sposób zaangażowany w powstanie. Powieść zaczyna się przygotowaniami do świąt, ukazuje relacje sąsiedzkie polskoniemieckie. Skupia się na takich wartościach jak rodzina, zaufanie i przyjaźń. Nie zabrakło także postaci historycznych jak Ignacy Paderewski czy Stanisław Taczak oraz pięknych ilustracji Katarzyny Bukiert.
W naszej bibliotece - nowości
W naszej bibliotece kolejne nowości. Dzięki Narodowemu Programowi Rozwoju Czytelnictwa uczniowie naszej szkoły mogą wypożyczyć nowe, ciekawe książki. Zapraszamy! MORE >
,,Mikołajek” na Mikołajki.
Biblioteczna niespodzianka od czytelniczek z klasy 4 dla czytelników z klasy 3 ,,Mikołajek” na Mikołajki.
Dwie uczennice z klasy 4 – Emilia i Martyna zapukały do drzwi klasy 3 B i przeczytały im rozdział kultowego francuskiego ,,Mikołajka” (R.Goscinny: Mikołajek). Dziewczyny zmieniały się w trakcie czytania, żeby utrzymać uwagę słuchacza i wybrały rozdział o Reksie, który miejmy nadzieję zachęci młodszych do czytania ,,Mikołajka” w klasie czwartej.
Głośne czytanie to także akcja promocji pięknego czytania, które w ramach NPRCz będziemy w naszej szkole przeprowadzać częściej.
W naszej bibliotece - nowości
W naszej bibliotece bardzo dużo nowości. To dzięki Narodowemu Programowi Rozwoju Czytelnictwa. Każdy znajdzie coś dla siebie.
W adwencie warto też wypożyczyć książkę, która umili ten magiczny czas oczekiwania
Dzień Górnika – „Barbórka”.
Do świetlicy zawitał teatrzyk kamishibai z legendą o śląskim Skarbniku. Uczniowie poznali pozytywnego ducha kopalni i trud pracy górników. Julian Brudzewski: legenda o Skarbniku – zakup z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Teatr Kamishibai
Pewnego dnia w zerówce, innego dnia w klasie 1 A pojawił się gość z Japonii, z teatrzykiem Kamishibai. Nazwa teatrzyku pochodzi od japońskich słów,,kami” – papier i ,,shibai”- teatr. Kamishibai to czytanie wrażeniowe, przez dzieci lubiane. To teatr wędrowny. Zobaczymy, którą klasę wkrótce odwiedzi…
Międzynarodowy Dzień Tolerancji w bibliotece
16 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Nasza biblioteka wzbogaciła się dzięki dotacji z NPRCz o książki poświęcone tej tematyce. W poniedziałek odbyło się pierwsze ,,Czytanie na dywanie”, kupionym także z tej dotacji. Tym razem tematem była tolerancja. W następny poniedziałek kolejne czytanie i rozmowa z młodymi słuchaczami.
Jesienne opowieści w szkolnej zerówce
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek to święto, które przypada na 5 listopada czyli w dzień urodzin Walta Disney’a .Świetliczaki opowiedziały o znanych im bajkach, wysłuchały jednej i narysowały swoich ulubionych bohaterów